Zakup w Unii bez naliczenia VAT - dyskusja przeniesiona z ankiety o zakupach sprzętu

Dyskusja w dziale 'Zakupy w Internecie' rozpoczęta przez Plutonowy, 15 Wrz 2010.

dyskusje o eBay, Paypal, Amazon, Gearslutz Classifieds, etc. Uwaga! Nie zadajemy tutaj pytań "co kupić?"!

1. Plutonowy

Plutonowy nowy użytkownik

administrator: dyskusja więła się z pomyłki użytkownika "Plutonowy" na temat rozliczania Vatu z zakupów w Unii Europejskiej i żeby nie wprowadzać innych w błąd, przeniosłem tę dyskusję do osobnego wątku.

Bzdura. A wlasciwie polprawda.

P.
  2. prusiewicz.marcin

prusiewicz.marcin użytkownik +5 lat na dzwiek.org

no to bardzo ciekawe.. ale zamiast pisac bzdura podaj argumenty. jestem strasznie ciekaw:)
  3. Plutonowy

Witam ponownie :)
    Przede wszystkim mam nadzieje ze nie traktujesz personalnie moich slow, bo tego absolutnie nie mialem na mysli. :)
    Moj komentarz dotyczyl jedynie prawdziwosci, a wlasciwie jej braku (moim skromnym zdaniem) w twierdzeniu ze "w kazdym panstwie unii kupisz bez VATu"
    Jak rozumiem, posiadanie tzw euro NIPu mialoby (Twoim zdaniem) to umozliwiac.
    Domyslam sie jaki mechanizm (a wlasciwie tylko jego pierwsza czesc) masz na mysli.
    Jako ze jednak moge sie mylic, prosze o wyjasnienie, jak taki zakup (wolny od VAT) mialby przebiegac.

Pozdrawiam
    P.
  4. prusiewicz.marcin

nie umiesz uzasadnic a zarzucasz mi ze pisze bzdury??? :) niezle:) zeby nie powiedziec zabawnie:ehhh::rotfl:
    kupuje od paru lat w roznych krajach (eu) jako wlasciciel firmy mam euro nip. kazdy sprzedawca mam obowiazek wystwic mi fakture netto. to bylo walkowane na forum juz pare razy.
    napisze odrazu ze nie place w polsce polskiego vatu od tego kupna.
    pytam jeszcze raz gdzie tu jest bzdura lub polprawda?!
    mam nadzieje ze to stwierdzenie nie tyczyllo sie tez tego co napisalem wczesniej ze w polsce nie kupisz bez vatu.
    cala sytuacja jest smieszna:) bo mowisz ze pisze bzdury a teraz pytasz mnie jak taka sytuacja by miala przebiegac:D:D
    no to moze na przykladzie thomann.de
    1. spisuje liste rzeczy ktore chce kupic
    2. przesylam to do nich na mail i prosze o fakture netto ( zalaczam w mailu skan potwierdzenia ze mam euro nip) ten skan tylko za 1 razem bo potem masz juz nr klienta u nich
    3.dostaje fakure pro forma
    4. place przelewem
    5.dostaje przesylke z faktura wlasciwa

tak samo z innymi sklepami w eu.
  5. przemak

przemak stały bywalec +5 lat na dzwiek.org

A jak to robisz?
  6. jacko

jacko Administrator Staff Member

Zawód:
    mikser
    DAW:
    Pro Tools
    Normalnie zamawia sie w sklepie, podaje sie euro nip (nie trzeba zadnego skanu, bo jest europejska baza danych) i sklep sprzedaje sprzet po cenie netto. Vat musisz zaplacic tylko wtedy kiedy chcesz ten sprzet sprzedac.
  7. prusiewicz.marcin

jest baza.. ale mimo to mnie prosili.. ale tylko w thomann jesli dobrze pamietam.
    vat placisz......... tak jak napisal jacek
  8. Plutonowy

Tego nie powiedzialem. Chcialem tylko upewnic sie, czy dobrze rozumiem metode, jaka stosujesz. Teraz juz ja znam wiec moge sie ustosunkowac.

Prawidlowo.

Popelniasz w ten sposob przestepstwo skarbowe przeciwko ustawie o VAT, w miejscu gdzie traktuje ona on tzw. nabyciu wewnatrzwspolnotowym.

Juz odpowiadam. Polprawda jest to, ze istotnie mozesz tak kupic dowolny produkt na terene UE, bedac przedsiebiorca. Ale w kraju gdzie prowadzisz dzialalnosc gospodarcza, musisz od tego zakupu zaplacic VAT. Taka jest CALA prawda.

Wszystko ok, ale brakuje pkt. 6. Chyba juz sie domyslasz jakiego...

Jakakolwiek kontrola krzyzowa wynikajaca m.in. ze wspolpracy organow skarbowych panstw czlonkowskich UE moze narazic Cie na duze nieprzyjemnosci.
    Potraktuj to jako serdeczna zyczliwa przestroge.

Pozdrawiam serdecznie :)

P.

P.S. I tak na zdrowy chlopski rozum - gdyby bylo tak jak mowisz, to krajowe firmy sprzedajace polskim firmom np. samochody, musialyby zbankrutowac. Wszyscy kupowaliby je bez VATu np. w Niemczech czy Holandii...
  9. prusiewicz.marcin

zupelnie nie rozumiesz o co w tym chodzi:) i piszesz bzdury o tym ze musze zaplacic vat !! jest dokladnie tak jak napisalem.
    ten temat jest tylko kolejnym przykladem walki z wiatrakami. ( ja wiem lepiej )
    rece opadaja :ehhh:
  10. Plutonowy

Obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano na rzecz odbiorcy dostawy towaru będącej przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Tak mowi ustawa o VAT.

Nie ja to wymyslilem i sam nad tym czesto ubolewam. :(

Ale prawo jest prawem.
  11. jacko

Zawód:
    mikser
    DAW:
    Pro Tools
    Plutonowy - to jest "CALA prawda" w ktora Ty wierzysz. Zapoznaj sie najpierw z przepisami, ktore przywolujesz. Postaraj sie tez zrozumiec chociaz troche czym jest podatek VAT.
  12. prusiewicz.marcin

sorry plutonowy ale przez takich jak ty powstaja mylne pojecia o pewnych kwestiach ( wiesci gminne,legendy). a to jest krzywdzace w tym przypadku dla potencjanych kupujacych
  13. Plutonowy

Marcinie, nie ma powodu do unoszenia sie.
    Wydaje mi sie jednak, ze wiem o co w tym chodzi. :)

Nie chodzi o licytowanie sie wiedza na te temat. Moze inni koledzy, zwlaszcza ci z ekonomicznym backgroundem wytlumacza Ci to prosciej. VAT to diabelski wynalazek :D ale obowiazuje w calej UE.

Nadal pozdrawiam serdecznie.

P.
  14. Plutonowy

Nie gniewam sie. :)

P.
  15. prusiewicz.marcin

sa powody....... o czym wspomnialem nizej ale powtorze:
    przez takich jak ty powstaja mylne pojecia o pewnych kwestiach ( wiesci gminne,legendy). a to jest krzywdzace w tym przypadku dla potencjanych kupujacych
  16. prusiewicz.marcin

dzis nie mam juz glowy do tego.. jutro do poludnia siade i napisze tlumaczac to bardzo dokladnie i zamkniemy temat
  17. Plutonowy

Przemku, chetnie poznalbym Twoja opinie w tej sprawie. :)

Znamy sie sprzed lat, ale o tym moze kiedys na priv. :)

Pozdrawiam

P.
  18. Plutonowy

Marcinie, nie musisz. Dobrze zrozumialem co napisales.
    To co robisz (a wlasciwie nie robisz) wynika - nie obraz sie prosze - z Twojej niewiedzy.
    Nie mozna znac sie na wszystkim, to oczywiste. Jednak w przypadku prowadzenia firmy nieznajomosc prawa niestety nie jest usprawiedliwieniem.

Jesli Cie nie przekonam to trudno. Pozwol tylko na koniec na maly cytat z ustawy o VAT:

art. 21 Ustawy o VAT

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie i nabyciu

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.

W przypadku gdy przed upływem ww. terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

(koniec cytatu)

Objasnienia :
    "wewnatrzwspolnotowa dostawa towarow" - np. Twoj zakup netto np u Thomanna.
    "podatnik" - Ty :)

Z mojej strony EOT.
    Ciesze sie jesli moglem pomoc. Jesli nie - trudno.

Pozdrawiam :)

P.
  19. jacko

Zawód:
    mikser
    DAW:
    Pro Tools
    juz wiem o co chodzi!
    Obowiązek Podatkowy nie znacza wcale konieczności zapłacenia VATu, tylko po prostu wykazania transakcji na deklaracji VAT-7. Dopiero przy sprzedaży sprzętu musisz naliczyć 22% VAT'u.
  20. Plutonowy

Mozna jakis link?

Z checia przeczytam. Mial byc EOT ale to co napisales to dla mnie cos zupelnie nowego :)

P.

Share This Page